تبلیغ وینک مگ

سونوگرافی و آزمایشات دوران بارداری


در دوران بارداری ، آزمایش خون ، اسکن سونوگرافی ، آزمایش ادرار و آزمایش GBS انجام می شود.
سایت یکی یه دونه : آزمایشات بارداری به شما کمک می کند تا نگرانی های سلامتی را که ممکن است شما و کودک خود داشته باشید در نظر بگیرید.
آزمایش در دوران بارداری انتخاب شماست. اگر در مورد آنها نگرانی دارید ، برای اطلاعات بیشتر از پزشک یا مامای خود بخواهید.

درباره آزمایشات در دوران بارداری:
در دوران بارداری ، ممکن است ماما یا پزشک معالج شما را آزمایش کنند تا سلامت خود و سلامت و رشد کودک خود را بررسی کنید. اینها می توانند تست های سونوگرافی ، خون ، ادرار و سواب باشند.

نتایج این آزمایشات به شما و متخصص بهداشت کمک می کند تا گزینه های خود را برای مراقبت از بارداری و تولد برنامه ریزی کنید.

شما مجبور هستید مجبور شوید پزشک یا ماما را برای انجام آزمایشات در بارداری انجام دهد. خوب است که از متخصص بهداشت خود برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد آزمایشات بپرسید – آنها برای چه چیزی هستند ، چرا به آنها احتیاج دارید ، و اگر آنها را انجام دهید یا ندارید چه اتفاقی می افتد.

اسکن سونوگرافی در بارداری
ممکن است در هفته 11-13 (معمولاً اسکن 12 هفته ای) اسکن سونوگرافی به شما پیشنهاد شود . متخصصان بهداشتی همچنین معمولاً توصیه می کنند که در 18-20 هفته از اسکن سونوگرافی (معمولاً اسکن 20 هفته ای) استفاده کنید.

12 هفته سونوگرافی :

نشان می دهد که شما بیش از یک کودک دارید
می تواند سن و تاریخ موعد کودک شما را معلوم کند
می تواند کودک شما را به دلیل سندرم داون و سایر شرایط کروموزومی بررسی کند.
اگر خونریزی از واژن یا درد شکم در اوایل بارداری دارید ، پزشک ممکن است اسکن سونوگرافی را توصیه کند. این علائم ممکن است – اما همیشه نیست – نشانه سقط جنین در اوایل بارداری است.

20 هفته سونوگرافی :

بررسی می کند که کودک شما به طور عادی در حال رشد است
وضعیت جفت شما را بررسی می کند
به قسمتهای بدن کودک نگاه می کند و معمولاً می تواند مشکلی مانند اسپینا بیفیدا ، نقایص قلب و نقص اندام را برطرف کند
ممکن است نشانگر این باشد که کودک شما ناهنجاری ژنتیکی دارد.
اگر شما علاقه مند به پیدا کردن جنسیت کودک خود هستید ، می توانید از سونوگرافی که در حال انجام سونوگرافی 20 هفته ای است ، استفاده کنید. اما سونوگرافی همیشه قادر به گفتن رابطه جنسی نیست.

اگر دوقلو یا بیشتر دارید ، اگر یک وضعیت پزشکی دارید ، یا در بارداری های قبلی دچار مشکل هستید ، ممکن است قبل یا بعد از این ، اسکن اضافی انجام دهید

آزمایش خون در بارداری
ماما یا پزشک شما می خواهد در اوایل بارداری یک آزمایش خون انجام دهد تا از گروه خونی شما مطلع شود و برخی از عفونت ها و سایر نگرانی های سلامتی را بررسی کند.

این موارد شامل ایمنی بدن سرخچه و بیماری آنمی یا HIV ، هپاتیت B یا سفلیس است . بسته به نتایج ، متخصص بهداشت شما به شما درمورد بهترین روش درمانی در دوران بارداری یا بلافاصله پس از تولد اطلاع می دهد.

آزمایش خون از نوع Rh
مهم است که خون خود را آزمایش کنید تا از گروه خونی و نوع Rh خود مطلع شوید .

اگر Rh منفی هستید و کودک شما Rh مثبت است ، این می تواند باعث مشکلات جدی سلامتی برای کودک شما شود. اما هیچ کس نمی داند گروه خونی کودک شما تا بعد از تولد چیست. بنابراین اگر Rh منفی هستید ، در قرار ملاقات هفته قبل از تولد 26-28 هفته و قرار ملاقات هفته 34-36 ، تزریق ویژه ای به نام Anti-D به شما پیشنهاد می شود .

اگر در دوران بارداری خونریزی دارید ، ضد دیابت نیز به شما پیشنهاد می شود. این خطرات ناشی از مشکلات بهداشتی را کاهش می دهد.

پس از به دنیا آمدن

نوزاد ، خون از بند ناف نوزاد شما جمع می شود و نوع Rh بررسی می شود. اگر کودک شما Rh مثبت است ، تزریق ضد D دیگری را انجام خواهید داد.

آزمایش خون دیابت حاملگی
آزمایش خون برای دیابت حاملگی معمولاً در هفته های 24-28 بارداری انجام می شود. اگر در بارداری قبلی به دیابت حاملگی مبتلا بوده اید یا در معرض خطر ابتلا به این بیماری هستید ، پزشک متخصص سلامتی شما احتمالاً پیشنهاد می کند که این آزمایش را زودتر انجام دهید.

این آزمایش معمولاً شامل یک تست تحمل گلوکز (GTT) است ، جایی که شما باید یک شب روزه بگیرید (نخورید و نخورید). خون شما آزمایش می شود ، پس از آن 75 گرم گلوکز را در یک نوشیدنی قند می نوشید. شما باید دو بار آزمایش کنید – بعد از یک ساعت و بعد از دو ساعت.

اگر در تست تحمل گلوکز میزان قند خون بالایی داشته باشید ، به دیابت حاملگی مبتلا خواهید شد.

اگر مبتلا به دیابت حاملگی هستید ، به این معنی است که بارداری پرخطر دارید و به مراقبت و مدیریت خاصی نیاز دارید. اگر دیابت به دقت کنترل نشود ، می تواند مشکلات جدی برای شما و کودک شما ایجاد کند. ممکن است برای کمک به شما در مدیریت دیابت به یک درمانگاه پرخطر بارداری و مربی دیابت مراجعه کنید.

آزمایش ادرار در بارداری
بعضی از عفونت های ادرار علائمی ندارند ، بنابراین آزمایش ادرار در اولین ملاقات قبل از تولد برای بررسی اینکه آیا شما یک عفونت دارید توصیه می شود.

همچنین ممکن است در دوران بارداری نیز آزمایش ادرار انجام شود.

این آزمایش معمولاً شامل ادرار کردن در یک کوزه کوچک است. گاهی اوقات می توانید این کار را در خانه انجام دهید و کوزه را با نمونه ادرار خود به اتاق های مشاوره پزشک یا ماما ببرید. یا ممکن است در حین ملاقات با پزشک یا ماما فقط این کار را انجام دهید. متخصص بهداشت شما دقیقاً به شما می گوید چه باید بکنید و نمونه را برای آزمایش ارسال می کنید.

این آزمایش مهم است زیرا اگر عفونت ادرار درمان نشود ، می تواند باعث زایمان زودرس یا وزن کم هنگام تولد در کودک شما شود.

آزمایشات ادرار همچنین به قند ، خون و پروتئین موجود در ادرار شما نگاه می کند. این موارد می تواند نشانه نگرانی های پزشکی دیگر باشد.

تست استرپتوکوکی گروه B (GBS)
استرپتوکوکهای گروه B (GBS) باکتریهایی هستند که اغلب در مهبل و مقعد زندگی می کنند. آنها معمولاً به شما آسیب نمی رسانند. اما اگر باکتری ها هنگام تولد به کودک شما منتقل شوند ، این می تواند باعث عفونت شود که ممکن است کودک شما را بسیار بیمار کند.

دو راه برای کاهش احتمال ابتلا به نوزاد شما به عفونت GBS وجود دارد. بیمارستان های مختلف یا ارائه دهندگان مراقبت های بهداشتی یکی از این روش ها را توصیه می کنند. هر دو روش موثر هستند.

روش اول یک روش غربالگری به نام “سواب کم واژن” در حدود 36-38 هفته است. این شامل پاک کردن یک چوب مخصوص (که به آن سواب گفته می شود) درست در داخل مقعد و مهبل شما است. شما می توانید این کار را خودتان انجام دهید ، اما احتمالاً این کار را در اتاق مشاوره پزشک یا ماما انجام خواهید داد. پزشک یا ماما شما این چوب را برای آزمایش GBS آزمایش می کند.

اگر GBS دارید ، در طی زایمان آنتی بیوتیک های داخل وریدی به شما پیشنهاد می شود تا خطر ابتلا به عفونت را به کودک کاهش دهید.

راه دیگر ، دادن آنتی بیوتیک داخل وریدی به زنانی که دارای فاکتورهای خطر زایمان هستند بدون انجام سواب در دوران بارداری است. عوامل خطر می تواند در موارد زیر باشد:

کودک نارس است (کمتر از 37 هفته)
این زن در گذشته یک نوزاد مبتلا به عفونت GBS داشته است
بیش از 18 ساعت از شکستن آبهای زن گذشته است
زن در زایمان دما دارد
GBS در آزمایش ادرار یافت می شود.

→ خواندن مطلب قبلی

نقض حقوق بشر – خشونت علیه زنان

خواندن مطلب بعدی ←

ناهنجاری های کروموزومی در جنین و واکنش والدین

نوشتن نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *