تبلیغ وینک مگ

هفته اول بعد از بدنیا آمدن نوزاد


نوزاد شما هفته اول را صرف تغذیه ، خوابیدن و پیوند با شما می کند.
شما می توانید با گذراندن وقت خندیدن ، صحبت کردن و لبخند زدن با نوزاد خود پیوند برقرار کنید.
اگر نگران کودک خود هستید ، از پزشک معالج ، پرستار بهداشت کودک و خانواده یا متخصص کودک خود مشاوره بگیرید.
درباره هفته اول زندگی نوزادتان از سایت یکی یه دونه :
نوزاد شما اولین هفته زندگی خود را با اقتباس از محیط جدید خود می گذراند.

دنیای بیرون با رحم بسیار متفاوت است ، جایی که کم نور است ، درجه حرارت ثابت است و سر و صدایی خفه می شود. شما می توانید با دادن گرمی ، عشق ، امنیت ، توجه – و تعداد زیادی نوازش و لبخند به کودک خود کمک کنید تا با دنیای خارج عادت کند.

در ظاهر نوزاد شما در هفته اول زندگی تغییر می کند
ظاهر کودک شما طی هفته اول تغییر خواهد کرد.

اگر سر کودک شما پس از طی مسیر سفر در کانال تولد یا به دلیل تولد خلاء ، کمی مخروطی شکل به نظر می رسد ، باید به شکلی نرمال تر حرکت کند.

هر گونه تورم در اطراف صورت و چشم کودک شما طی چند روز کاهش می یابد. اگر صورت یا سر کودک شما کبود شده است – برای مثال ، بعد از تولد فورسپس – کبودی ناپدید می شود. نوزادان مبتلا به کبودی در معرض خطر زردی نوزاد هستند . به کودک و پرستار خانواده خود اطلاع دهید که آیا پوست صورت کودک شما زرد به نظر می رسد یا فکر می کنید ممکن است دچار زردی شود.

بند ناف کودک شما به تدریج خشک می شود ، سیاه می شود و سپس معمولاً طی 10 روز اول فرو می رود. سعی کنید بند ناف را تمیز و خشک نگه دارید. اگر ناحیه اطراف بند ناف قرمز به نظر می رسد یا چسبنده است ، به کودک و پرستار خانواده خود اطلاع دهید.

ممکن است کودک شما در بدو تولد یا بعد از آن دارای یک یا چند علامت تولد باشد. علائم تولد معمول است و معمولاً نیازی به مراقبت پزشکی نیست. اما اگر علامت تولد کودک شما نگران است یا تغییر کرده است ، خوب است که آن را توسط پزشک پزشک خود یا پرستار بهداشت کودک و خانواده بررسی کنید.

تغذیه و خوابیدن در هفته اول زندگی
نوزاد شما بیشتر اوقات می خواهد بخوابد و هر چند ساعت از خواب بیدار می شود تا غذا بخورد. نوزادان نمی توانند شبانه بخوابند. آنها معده های ریز و درشتی دارند ، بنابراین باید بیدار شوند و اغلب تغذیه کنند.

اکثر نوزادان هر 2-4 ساعت به غذا احتیاج دارند و هر 24 ساعت حدود 8-12 خوراک دارند. بعضی اوقات تغذیه ممکن است حداکثر یک ساعت طول بکشد ، به خصوص اگر کودک شما در حال شیر دادن است.

کودک شما هنگام نیاز به تغذیه معمولاً خود را از خواب بیدار می کند. اما ممکن است بعضی از نوزادان برای تغذیه نیاز به بیدار شدن داشته باشند – برای مثال نوزادانی که وزن زیادی را از دست داده اند ، بسیار کوچک هستند ، یا زردی می شوند.

احتمال دارد مدتی پیش از دیدن الگوی یا روال تغذیه و خواب باشد.

در چند هفته اول ، مراقبت از خود مهم است. این به معنای خوب غذا خوردن و انجام برخی فعالیت های بدنی و همچنین خوابیدن در هنگام خواب کودک است که به شما در رسیدن به خواب کمک می کند . اگر نیاز به کمک خانواده و دوستانتان دارید نیز خوب است.
توسعه در هفته اول زندگی
کودک شما هر روز وقت زیادی را در کنار هم می گذارد ، یاد می گیرد. مغز او هرچه می بیند ، می شنود ، می شنود ، بو می کند و جهان اطراف خود را لمس می کند.

کودک شما دست های خود را بطور غیر ارادی در رفلکس چنگ می زند و با سر و صداهای ناگهانی بلند می شود. او همچنین به احتمال زیاد حین خواب ، حرکات ناگهانی تند و تیز داشته است.

پیوند و برقراری ارتباط در هفته اول زندگی
نوزاد شما صدای شما را تشخیص می دهد – گذشته از

این ، او نه ماه گذشته از درون رحم به شما گوش می دهد. با استفاده از صدا ، لمس ، بینایی و بو می توانید با نوزاد خود ارتباط برقرار کنید .

کودک شما روشهای ارتباطی با شما با استفاده از رفتارهای خود را خواهد داشت – حتی اگر او هنوز نمی تواند لبخند بزند. در طول این هفته اول ، شما با نشانه ها و زبان بدن کودک خود آشنا می شوید .

بسیاری از لمس های ملایم ، نوازش کردن ، لبخند زدن و نگاه کردن به کودک شما کمک می کند تا با شما احساس امنیت و امنیت کند. این به تقویت پیوند و دلبستگی و رشد سالم کمک می کند. همچنین برای رشد مغز کودک مفید است.

مشکلات بهداشتی مشترک در هفته اول زندگی
کاهش وزن
طبیعی است در 5 روز اول پس از تولد کودک وزن از دست بدهد زیرا مایعات اضافی خود را از دست می دهد. این کاهش وزن نباید بیش از 10٪ از وزن هنگام تولد وی باشد. اکثر نوزادان پس از 1-2 هفته وزن تولد خود را دوباره به دست می آورند. اگر کودک شما وزن زیادی را از دست داده است ، ممکن است مجبور شود کمی بیشتر در بیمارستان بماند تا مطمئن شود که هر روز به خوبی تغذیه می کند و وزن خود را افزایش می دهد.

چشم مهم شود
برای نوزادان شایع آن برای توسعه چشم چسبنده و یا تخلیه در طول چند هفته اول زندگی است. شایع ترین علت این مجاری اشک مسدود شده است و معمولاً این امر به خودی خود بهتر می شود. پاک کردن چشم و ماساژ کمک خواهد کرد. اما بهتر است پزشک معالج خود و یا پرستار بهداشت کودک و خانواده در صورت قرمز بودن و چسبندگی چشمان کودک خود را بررسی کنند.

بثورات
نوزادان تازه متولد شده می توانند انواع بثورات ایجاد کنند که معمولاً جدی نیستند. اما اگر کودک شما بثوراتی دارد ، بهتر است پزشک معالج خود را یا پزشک بهداشتی کودک و خانواده خود آن را بررسی کنید. بثورات متداول شامل درپوش گهواره ، بثورات پوستی ، بثورات گرما ، اگزما ، میلیلیا و خشکی پوست است .

چه
موقع پزشک معالج خود را ببینید و یا پرستار بهداشت کودک و خانواده اگر چیزی به نظر نمی رسد و نگران نوزاد خود هستید ، از پزشک کمک بگیرید. با واحدهای محل تولد کودک ، پزشک معالج و یا پرستار بهداشت کودک و خانواده با ماماها تماس بگیرید.

اگر کودک شما در اسرع وقت کمک پزشکی بخواهد:

تغذیه نمی شود – به عنوان مثال ، او در مدت 24 ساعت نیمی از حجم عادی یا تعداد خوراک ها را مصرف می کند یا بیش از نیمی از سه خوراک را پشت سر هم استفراغ می کند
روزانه کمتر از 6-8 پوشک مرطوب دارد
به نظر می رسد همیشه تحریک پذیر ، بی حسی یا بسیار خسته است و یا برای تهیه خوراک سخت است
دارای پوست کمرنگ یا زرد است.
گریه در هفته اول زندگی
این طبیعی برای نوزادان به گریه ، اما می توان آن را استرس زا اگر شما نمی دانید که چه کودک شما در تلاش است تا به شما بگویم. ممکن است نوزاد شما گریه کند زیرا:

گرسنه است
دارای یک خیس خیس یا کثیف است
احساس ناراحتی می کند (خیلی گرم یا خیلی سرد)
می خواهد شما را برای اطمینان خاطر نزدیک کنید
اگر نوزاد شما در حال گریه است ، می توانید سعی کنید او را تغذیه کنید ، نوحه او را عوض کنید ، نوازش کنید یا او را تکان دهید ، با صدای آرامش بخش صحبت کرده یا آواز بخوانید ، یا یک حمام آرامش بخش گرم به او بدهید. اگر کودک شما زیاد گریه می کند ، به این معنی نیست که شما به عنوان والدین جدید کار بدی انجام می دهید.

چه موقع به دنبال گریه کمک بگیرید
اگر فکر می کنید که نوزاد شما بیش از حد گریه می کند یا در مقابله با مشکل روبرو هستید ، در اسرع وقت با پزشک معالج خود یا پرستار بهداشت کودک و خانواده صحبت کنید.

به طور خاص ، اگر کودک شما به دنبال کمک پزشکی است:

فریاد بلند دارد (مثل گربه)
به نظر می رسد گریه ضعیفی دارد یا ناله می کند
گریه می کند برای مدت طولانی
بعد از هفته اول: بررسی های سلامت کودک
نزدیکترین مرکز بهداشت کودک شما معمولاً در دو ، چهار و هشت هفته پس از تولد ، معاینه رایگان برای کودک شما انجام می دهد.

وقتی برای معاینه کودک خود مراجعه می کنید ، زمان مناسبی است که در مورد هر چیزی از بثورات گرفته تا استفراغ تا گریه سؤال کنید. شما می توانید قبل از معاینه لیستی از سوالات بنویسید ، بنابراین فراموش نکنید که از پرستار چیزهایی را که می خواهید بدانید فراموش نکنید.

→ خواندن مطلب قبلی

املاک کاشانه لاهیجان

خواندن مطلب بعدی ←

ویژگی های نوزاد تازه به دنیا آمده

نوشتن نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *