تبلیغ وینک مگ

ویژگی های نوزاد تازه به دنیا آمده


آنچه پس از تولد اتفاق می افتد بستگی به زایمان شما ، نحوه تولد کودک شما و سرعت رشد کودک شما با زندگی در خارج از رحم دارد.
اگر نفس بکشد و سلامتی شما پایدار باشد می توانید به محض تولد با کودک خود پیوند برقرار کنید.
اگر کودک شما برای تنفس به کمک نیاز دارد ، پزشکان و ماماها به کودک شما اکسیژن اضافی ، ماسک مخصوص تنفس یا لوله تنفس می دهند.

دقایق اول پس از تولد نوزاد از سایت یکی یه دونه :
لحظه تولد کودک شما هم جادویی و هم استرس زا است. آنچه که بلافاصله پس از تولد اتفاق می افتد بستگی به زایمان شما ، نحوه تولد کودک شما و اینکه چه سرعت کودک شما با زندگی خارج از رحم سازگار است ، خواهد بود.

تولد بدون عارضه واژن
بیشتر نوزادان در طی چند ثانیه از تولد نفس می کشند و گریه می کنند.

اگر مشخص باشد که کودک شما به خوبی تنفس می کند ، بلافاصله بعد از تولد برهنه ، پوستی بر روی پوست ، روی سینه یا شکم شما قرار می گیرد. تماس پوستی به پوست کودک شما را گرم نگه می دارد ، به پایداری تنفس و ضربان قلب کودک کمک می کند و به شما و نوزاد شما اجازه می دهد تا بلافاصله از نظر جسمی پیوند برقرار کنید. این همچنین یک محرک برای شیردهی است.

ماما هنگام خواب کودک شما را خشک می کند و هر دو را با یک پتو یا حوله گرم می پوشانید.

فورسپس یا تولد خلاء
بیشتر نوزادانی که به کمک فورسپس یا خلاء متولد می شوند ، هنگام تولد نفس می کشند و گریه می کنند. اما ممکن است برخی از نوزادان کمی نفس بکشند یا نفس بکشند ، به خصوص اگر هنگام زایمان دچار اضطراب شوند. اگر این اتفاق بیفتد ، ماما ، متخصص زنان و زایمان ، کودک شما را به ایستگاه گرمایش ویژه می برند. آنها کودک شما را خشک می کنند و مطمئن می شوند که او به خوبی تنفس می کند.

هنگامی که کودک شما به درستی تنفس می کند ، او خشک می شود ، در حوله های گرم یا پتو پیچیده می شود و به شما باز می گردد. سپس می توانید او را نگه دارید و از نظر اتصال پوست به پوست به دلیل پیوند ، گرما و شیردهی تماس بگیرید.

سزارین انتخابی
بیشتر نوزادانی که از طریق سزارین انتخابی متولد می شوند ، هنگام تولد نفس می کشند و گریه می کنند. پس از به دنیا آمدن کودک شما ، ماما یا متخصص اطفال کودک شما را به ایستگاه گرمایش ویژه می برند تا او را خشک کند ، او را ارزیابی کرده و بررسی کند که تنفس آن به درستی انجام شده است.

ماما یا متخصص زنان ، کودک شما را در پتو یا حوله های گرم می پیچاند و به شما می دهد تا در حالی که شما در حال حاضر در محل کار هستید ، نگه داشته شود (مگر اینکه بیهوشی عمومی داشته باشید). بعضی از بیمارستان ها هنگام حضور در تئاتر تماس پوستی به پوست را فراهم می کنند و می توانید از این سوال بپرسید که آیا این گزینه در بدو تولد کودک شما است یا خیر.

بعضی اوقات ممکن است شما به مراقبت های پزشکی بیشتری احتیاج داشته باشید ، به طوری که اولین نوازش با شما ممکن است صبر کند. شریک تولد شما می تواند در کنار کودک شما بماند و نوازش های زیادی به نوزاد بدهید تا زمانی که به بهبودی یا بخش زایمان بازگردید.

در صورت عدم امکان ، بعضی از بیمارستانها به شما اجازه می دهند تا همسرتان هنگام تولد از نظر پوستی برای کودک شما در تئاتر ارتباط برقرار کنند.

سزارین غیرمترقبه (اضطراری)
نوزادان متولد شده از طریق سزارین غیرمترقبه احتمالاً برای تنفس در بدو تولد به کمک نیاز دارند. ماما یا متخصص اطفال کودک شما را به ایستگاه گرمایش ویژه می برد تا او را خشک کند و ارزیابی کند که چه نوع کمکی به کودک شما نیاز دارد.

وقتی کودک شما به خوبی نفس می کشد و سلامتی شما

پایدار است ، ماما یا متخصص زنان ، کودک شما را در پتو یا حوله گرم می پوشاند و به او می دهد تا در حالی که شما در حال حاضر در محل کار هستید ، نگه دارد (مگر اینکه شما بیهوشی عمومی داشته باشید) .

اگر کودک شما برای تنفس از بدو تولد به کمک زیادی نیاز دارد ، ممکن است کودک شما نیاز به مراجعه مستقیم به بخش مراقبت های ویژه نوزادان (NICU) داشته باشد. اولین گربه شما ممکن است منتظر بماند تا کودک شما خوب شود.

قطع بند ناف
بعد از تولد نوزاد ، بند ناف نیاز به بست و برش دارد. قطع بند ناف کاملاً سخت است ، اما قطع آن برای شما یا کودک شما دردناک نیست.

شریک تولد شما معمولاً می تواند بند ناف را قطع کند اگر این چیزی است که شما و شریک زندگی خود می خواهید. این ممکن است بعد از زایمان واژینال بدون عارضه ، اما معمولاً بعد از عمل سزارین ممکن نیست.

اگر کودک شما بعد از تولد باید به سرعت به ایستگاه گرمایش منتقل شود ، یا عوارضی مانند خونریزی شدید داشته باشید ، ماما یا متخصص زنان بستن و قطع بند ناف خواهد بود.

داستانهای والدین در مورد پیوند با نوزادان را بشنوید. بعضی از والدین شادی پیوند را از بدو تولد شرح می دهند. برخی دیگر می گویند که آنها دلبستگی فوری به کودک خود احساس نکردند. این والدین در مورد چگونگی تشکیل این پیوند بعدا صحبت می کنند.

چگونه کودک شما بعد از تولد به نظر می رسد و رفتار خواهد کرد
برخی از تغییرات مهم در بدن کودک اتفاق می افتد که او از محیط محافظت شده ، ساکت و گرم رحم شما به سمت دنیای خارج حرکت می کند. در حالی که او گریه می کند و اولین نفس های خود را گرفته ، اکسیژن و خون با گسترش آنها از طریق ریه ها جریان می یابد.

طبیعی است که کودک شما در چند دقیقه ابتدایی پس از تولد ، آبی یا بنفش به نظر برسد. اگر کودک شما به خوبی تنفس می کند ، در طی 7-10 دقیقه پس از تولد ، رنگ پوست او به تدریج صورتی رنگ می شود. دست و پای کودک شما تا 24 ساعت ممکن است آبی باقی بماند. این امر به این دلیل است که رگهای خونی در دست و پای کودک شما بسیار اندک هستند ، و زمان لازم است تا خون به درستی در آنجا گردش کند و آنها را به رنگ صورتی روشن کند.

اگر همه چیز خوب باشد ، اکثر نوزادان بلافاصله پس از تولد گریه می کنند. قبل از خواب ، اکثراً بی سر و صدا با چشمان باز و بزرگ به محیط اطراف خود خیره می شوند. طبیعی است که نوزادان بخوابند ، اما برخی ممکن است بیدار بمانند و بخواهند تغذیه کنند.

اگر به نظر می رسد کودک شما آماده است ، در عرض چند دقیقه از تولد او را شیر دهید . ماما به شما کمک می کند کودک را به سینه وصل کنید.

نمره آپگار
نمره آپگار رتبه ای از ضربان قلب کودک ، تنفس ، لحن عضلات ، پاسخ به محرک ها و رنگ پوست است . برای هر یک از این پنج معیار نمره 0 ، 1 یا 2 داده می شود و در کل نمره Apgar است.

نمره آپگار کودک شما اندازه گیری می کند که کودک شما چقدر خوب از زندگی درون رحم به زندگی خارج شده است. نمرات آپگار در کتاب سلامت و رشد کودک کودک شما ثبت می شود.

هنگامی که کودک شما بعد از تولد به کمک پزشکی نیاز دارد
اگر کودک شما بعد از تولد تنفس صحیح نداشته باشد و به نفس کشیدن کمک کند ، ضربان قلب کم (زیر 100 ضربه در دقیقه) داشته باشد یا فلاپی باشد ، به ایستگاه گرمایش منتقل می شود ، در آنجا کارمندان تصمیم می گیرند که آیا وی نیاز به اضافی دارد یا خیر. کمک پزشکی

پزشک یا ماما ممکن است راه هوایی کودک شما را تمیز کرده و با دادن هوای طبیعی از طریق ماسک مخصوص کودک و دستگاه تنفس به او تنفس کند. دستگاه تنفس و ماسک صورت ممکن است روشن بماند تا کودک شما بتواند تنفس کند.

اگر تنفس ، ضربان قلب و فلاپی

کودک شما بهبود نیابد ، ممکن است به ماسک یا لوله تنفس نیاز به اکسیژن داشته باشد.

اگر کودک شما در بدو تولد احیا احتیاج زیادی داشته باشد ، برای ارزیابی بیشتر و نظارت دقیق به مهد کودک مخصوص مراقبت (SCN) یا NICU منتقل می شود.

اکثر نوزادان در پاسخ به اقدامات ساده ای مانند خشک کردن و تحریک سریعاً شروع به تنفس می کنند. تعداد کمی از نوزادان برای شروع تنفس به کمک نیاز دارند. و کمتر از 3 از 1000 نوزاد به احیاء فعال تر مانند فشرده سازی قفسه سینه (CPR) و داروها نیاز دارند.
چک ها و داروها در 24 ساعت اول
در اولین ساعت تولد ، ماما دو برچسب نام را روی کودک شما قرار می دهد.

کودک شما نیز در چند ساعت اول در بعضی از مواقع وزن می شود . هنگام وزن کردن کودک ، ماما معاینه سریع جسمی را انجام می دهد.

وقتی اولین بار کودک شما سوزش می زند ، ماما ضبط می کند . این معمولاً طی 24 ساعت اول است.

از شما خواسته می شود پس از تولد ، بلافاصله یا طی چند ساعت ، اجازه دهید تا کودک شما یک یا دو تزریق به عضلات ران خود انجام دهد. تزریقات عبارتند از:

ویتامین K – این می تواند به جلوگیری از اختلال خونریزی ناشی از کمبود ویتامین K کمک کند (بیماری خونریزی نوزاد)
واکسیناسیون هپاتیت B – این تنها ایمن سازی مورد نیاز هنگام تولد است و به عنوان بخشی از برنامه ایمن سازی جهانی استرالیا اهدا می شود .
شما می توانید در مورد یکی از ملاقاتهای خود در انتهای بارداری با پزشک ، پزشک معالج و متخصص زنان صحبت کنید.

در اولین 48-72 ساعت اول زندگی کودک ، از شما خواسته می شود رضایت خود را برای غربالگری نوزادان بدهید که کودک شما را برای علائم بیماری نادر آزمایش می کند. در روزهای اولیه ، کودک شما نیز به دلیل دیسپلازی رشدی باسن (DDH) بررسی می شود و برای اختلال شنوایی معاینه می شود .

→ خواندن مطلب قبلی

هفته اول بعد از بدنیا آمدن نوزاد

خواندن مطلب بعدی ←

ویژگی مادران در هفته اول بعد زایمان

نوشتن نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *